Dijital Yatırım ilk kez Basın’ı geçti

Reklamcılar Derneğinin yayınlamış olduğu Türkiye Medya Yatırımları Raporu bunu ciddi ciddi destekliyor. Digital, TV'den sonra ikinci en çok yatırım yapılan mecra!

Nisan 2015’te açıklanan 2014 toplam reklam yatırım verileri, Digital’in Televizyon’dan sonra en çok reklam yatırımı alan mecra olduğunu ortaya koyuyor. Yatırım payı %19 olan Basın, %20’lik paya sahip Dijital’den sonra geliyor. 2013 verileri ile kıyaslandığında bu gelişme reklam sektöründe ciddi bir dönüm noktası…

Kaynak: RD, 2015

Peki soru işaretleri ile dolu Dijital’e Basın’dan bile daha fazla yatırım yapmak mantıklı mı? Akıl karı mı?

Hangi Dijital?

Geleneksel patronların çok sıcak bakmadığı ve anlam vermekte zorlandığı Dijital Reklamcılığın püf noktalarını bilmek gerçekten önemli.

Dijital’in kendi içinde birçok çeşidi olup, firmaları en çok ilgilendiren kısmı “hangi reklam daha verimli” bilgisi. Oldukça örtük olan bu bilgiyi müşterinin kendi başına bulması ya da mecra yönlendirmelerine göre deneyimlemesi (kimse “yoğurdum ekşi” demez) acı tecrübelere yol açabiliyor.

Display, Mobil ve Arama Motoru gibi 3 ana segmentte toplayabileceğimiz Dijital reklamcılığın doğru kullanımında hedef kitle oldukça önemli. Yapılacak reklamın verimliliği özellikle yaş ve gelir seviyesine bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Örneğin bir İnşaat sektörü müşterisi için yapılacak mobil reklam ile tekstil sektörü müşterisi için yapılacak mobil reklam birbirinden tamamen farklı olmak zorunda kalabilir. Tekstil müşterisi için Tablet Dergi Reklamı daha yüksek geri dönüş sağlarken İnşaat müşterisi için Twitter Reklamı daha verimli olabilir. FMCG sektörü müşterileri mobil uygulamalardaki reklamlardan güzel dönüş alırken B2B müşterileri arama motoru reklamlarından daha fazla dönüş alabiliyor. Tabi ki bu örnekler dönemsel olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Display reklamlarda hassas konulardan biri “Reklam Körlüğü”. Daha önceki blog yazılarımızda bahsetmiş olduğumuz reklam körlüğü display reklamların küçük ve yoğun kullanıldığı sayfalarda oluşuyor. Mobil reklamlardaki dengeler çok daha hassas. Özellikle app aralarına sıkıştırılan reklamların bazı çeşitleri tamamen para kaybı. Arama motoru reklamları ise kendi içinde bambaşka bir lig ve bu 3 ana segmentten en çok yatırım payı alanı.

Mediascope olarak bu tarz reklam verimliliği ölçümlerini müşterilerimiz ile ücretsiz olarak paylaşmaktayız. Amacımız yapacağımız her kuruş yatırım ile mümkün olan en yüksek satış/bilinirlik geri dönüşünü yakalamak. Bilgi için: mail@media-scope.net